Pár střípků o JavaFX

15. May 2007

Tak to vypadá, že je AJAXu odzvoněno. Alespoň takhle to prezentuje Sun. Na konferenci JavaOne Sun oznámil zrození nové RIA technologie – JavaFX.

Pár střípků o JavaFX

 • stačí doinstalova malou knihovnu a JavaFX aplikace poběží na všech přístrojích (počítačích, mobilních telefonech), kde je nainstalována Java SE nebo Java ME. V případě mobilních přístrojů je to kompletní operační systém, který zahrnuje linuxový kernel a nativní servisy.
 • není vidět zdrojový kód aplikace tak jak je tomu v případě AJAXu, který je realizován klientským javasriptem
 • JavaFX aplikaci lze používat i v offline módu
 • používá vlastní skriptovací jazyk – JavaFX Script
 • odpadá problém s kompatilitou javascriptového kódu pro různé prohlížeče jak je to mu u AJAXu
 • JavaFX aplikace splňují heslo write once and run anywhere (napiš jednou a spušť kdekoliv). Stejný skript bude tedy možné spouštět na PC, digitální TV a mobilních telefonech.
 • JavaFX Script (původní jméno F3)) je staticky typovaný. Má compile-time kontrolu kódu. Lze v něm používat java kód – importovat třídy, vytvářet objekty…
 • součástí prvního releasu JavaFX bude interaktivní GUI builder (v současnosti již hotov)
 • co se týče deploymentu JavaFX na klienty chystá Sun nový model – základní balík knihoven bude velmi malý a další potřebné části se budou doinstalovávat „lazy“.

Konkurenti JavaFX

AJAX
rodina technologií, které mají společní název AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) a umožňují asynchronní volání zdrojů na serveru na pozadí klasické HTML stránky.
Apollo
projekt Apollo pochází z dílny Adobe.

Apollo is the code name for a cross-operating system runtime being developed by Adobe that allows developers to leverage their existing web development skills (Flash, Flex, HTML, JavaScript, Ajax) to build and deploy rich Internet applications (RIAs) to the desktop.

Macromedia Flash
Macromedia Flash není přímým konkurentem JavaFX. Flash byl zpočátku používán na vytváření animací. Později dostal dobrou podporu pro práci s daty. Ovšem co se robustnosti nelze jej s Javou srovnávat.
SilverLight
Projekt SilverLight pochází z dílny Microsoftu.

Microsoft® Silverlight™ is a cross-browser, cross-platform plug-in for delivering the next generation of .NET based media experiences and rich interactive applications for the Web. Silverlight offers a flexible programming model that supports AJAX, VB, C#, Python, and Ruby, and integrates with existing Web applications. Silverlight supports fast, cost-effective delivery of high-quality video to all major browsers running on the Mac OS or Windows.

Odkazy

Článek patří do kategorie: Java

3 Komentářů Přidat komentář

 • 1. Roman Dagi Pichlik  |  15. May 2007 v 7.57

  Tak to vypadá, že je AJAXu odzvoněno. Alespoň takhle to prezentuje Sun.

  To je spis takove zbozne prani z rise snu ;-). Podle ohlasu se da rict, ze ikdyby se JavaFX neprosadila, ta kby to mohlo pomoci k vyreseni palcivych problemu, ktere ma Java v ramci desktopu.

 • 2. Honza Novotný  |  15. May 2007 v 12.14

  No zajímavá otázka taky je, které verze Java SE a ME stačí. Např. Javu 1.6 ještě tak moc lidí nemá. Každopádně to, že stačí malá knihovnička do existující instalace javy, bych řekl je jeden ze zásadních důvodů proč zrovna JavaFX… ovšem zajímalo by mě jak JavaFX GUI rozdejchají mobilní telefony.

 • 3. Vlasta  |  15. May 2007 v 12.25

  [2] Pro mobile devices by JavaFX měla tvořit kompletní operační systém. V současnosti je to otestované na několik high-endových mobilních telefonech – viz články v Odkazech.

Přidat komentář

Povinné

Povinné, skryté

Security Image Povinné
Opište text z obrázku

Povolené HTML značky:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Odkazovat na tento článek  |  Přihlásit se k odběru těchto komentářů přes RSS Feed


Kalendář

July 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Poslední články

Locations of visitors to this page