Certifikace - můj pohled na věc

29. August 2007

Před několika málo okamžiky jsem si přečetl zajímavý článek od kamaráda Romana Pichlíka s názvem Certifikace – děkuji nechci.

Nedá mi to a musím některé věci z článku okomentovat.

Pokud budu mluvit konkrétně,tak Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0. mě neláká z toho důvodu, že nenosím v hlavě ani kompilátor, ani interpretr a už vůbec si nedovedu představit jak runtime zpracovávám v hlavě (překlad, interpretace, výpis výstupu) zdrojový kód na kusu papíru. Ušetřený procesorový čas budu raději věnovat jiným samovzdělávacím aktivitám.

Asi jsem nepochopil slova o nošení kompilátor v hlavě. Při pohledu na přehled požadavků ke zkoušce Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0 se mi naopak zdá (a při studiu na zkoušku se to potvrdilo), že se jedná o užitečné a praktické okruhy otázek.

Faktem je, že jsem při studiu na tuto zkoušku objevil mnoho střípků do mého poznání Javy, které mi až dosud chyběly. Programování (Java) je kromě mojí práce i můj velký koníček, takže i sve svém volném čase studuju novinky atd., takže při přípravě na zkoušku jsem pouze na dva týdny (z toho jeden v nemocnici) jedhoduše sáhl ke studiu otázek z okruhu požadavků.

Ovšem uznávám, že tento certifikát má jistou vypovídající hodnotu. Jestli tato hodnota napoví cosi o tom, že držitel dokáže v hlavě překládat a provádět java kód a nebo o tom, že má dobré znalosti Javy, záleží pouze a jenom na interpretaci toho kdo na certifikát pohlíží. Co se týká pokročilejších certifikací od Sunu, tak tam bych byl ještě obezřetnější.

Opět jsme u toho překládání a provádění kódu v hlavě…Myslím, že je dobré, když programátor umí číst kód a rozumí tomu jak funguje. Dnes například zatraceně dobře vím jaký je rozdíl v tom, když kolekci Set naimplementuju ja HashSet nebo TreeSet (rozdíl je například v tom, že TreeSet umožňuje mít kolekci seřazenou a vyžaduje, aby objekty v kolekci implementovali rozraní Comparable).

Myslím, že certifikace je jako kterýkoliv jiný stupeň vzdělání. Vysoká škola (vystudoval jsem spalovací motory na ČVUT v Praze) mi pro mojí současnou pozici programátora dala jednu podstatnou věc – vědomí, že se člověk může naučit skutečně všechno.

Certifikace samozřejmě není všechno. Jak už to tak bývá – i vysokou školu vystuduje hlupák. U certifikátů to může být zrovna tak. V mém případě mělo složení certifikátu ještě jeden podstatný důvod. Abych jednoduše zjistil, jak na tom moje znalosti Javy jsou. Ve firmě jsem v Javě programoval pouze já a vůbec jsem netušil jak dobře ji vlastně ovládám.

Asi nejvíce mi vadí fakt, že nalévají do hlavy pouze a jenom pravdu od Sunu. To bohužel vede k tomu, že je do člověka v některých případech napumpovaná teorie, která je v praxi nepoužitelná. A tak člověk bohužel získá deformovaný pohled na ostatní technologie.

Tady je patrně řeč o některý složitějších zkouškách (např. Sun Certified Enterprise Architect). V základním certifikátu je řeč v podstatě jenom o základních principech jazyka a API. Není tam tedy prostor pro žádnou pravdu od Sunu.

Na závěr malá zkušenost z praxe – jak jsem již psal v minulém postu prodělal jsem několik pohovorů. Ani na jedno z míst by měl personální agentura nedoporučila nebýt certifikátu. Většina firem chce Java programátory s praxí delší než mých 2,5 roku. Částečnou náhražkou je právě vlastnictví vzpomínaného glejtu.

Certifikát nechápu jako něco, na co se člověk nadrtí (jako na zkoušku na vejšce) a pak to zapomene. Takto to snad ani dělat nejde. Myslím, že je to spíš o tom posbírat a sesumírovat již zažité znalosti.

Závěr

Podle mě je úplně jedno jestli člověk studuje nové věci kvůli tomu, aby si udělal certifikát, nebo z jiného důvodu. Tak či onak si rozšiřuje obzory a někam se posouvá.

Článek patří do kategorie: Ostatní

14 Komentářů Přidat komentář

  • 1. Anonym  |  29. August 2007 v 9.15

    IMHO staci i 1 rok praxe, pokud jste behem toho roku delal neco poradneho. Pak vas nape. vezmou i na pozici, kde chteli min. 3 roky praxe.

  • 2. Vlasta  |  29. August 2007 v 9.21

    [1] Problem je v tom, ze kdyz firma ma jako jeden z pozadavku tri roky praxe tak se vubec nedostanete na pohovor, abyste jim svoje znalosti vubec predvedl.

  • 3. Anonym  |  29. August 2007 v 9.29

    [2] Zajimave, ze ja jsem se vsude dostal :-) Kdo vas tam nepustil? Nemel byste uvazovat o zmene personalni agentury?

  • 4. uf  |  29. August 2007 v 9.30

    Jestli certifikace stoji to, co skoleni, tak na to neda ani firma ani ja

  • 5. Vlasta  |  29. August 2007 v 9.33

    [3]:))Mozna bych mel.

    Nejsem zadny znalec trhu prace. Je veci personalni agentury zda do firmy poslou cloveka, ktery ma jeden rok praxe, presto, ze si firma do pozadavku dala tri roky praxe.

  • 6. Vlasta  |  29. August 2007 v 9.34

    [4] Certifikace (Sun) stoji kolem 5500 Kc.

  • 7. Anonym  |  29. August 2007 v 10.01

    [5] Jsou personalni agentury, ktere jen preposilaji CVcka.
    Ale jsou i agentury, ktere zvladnou pochopit co umite. Podle toho vas pak poslat i tam, kde chteji vice let praxe nez mate zrovna napsano v CV.

  • 8. goddard  |  29. August 2007 v 16.35

    nejlepsi je mit opravdu neco konkretniho v ruce. i kdyz chci videt jak personalista dokaze ze ten kod je opravdu vas, leda by meli pripraveny prakticky test. casto je to „vlastni kod nebo certifikat“.

  • 9. Satai  |  2. September 2007 v 12.20

    [7] Presne tak. Ja jsem asi mel stesti, ale kdyz jsem si minule vybiral praci, tak se mi s personalkou spolupracovalo velmi dobre. Prisel jsem, dost dlouho (urcite pul hodiny) jsme se bavili o tom, co umim a co me bavi, cast z toho rozhovoru byla v anglictine. A pak si muj kontakt v agenture vzal k ruce databazi, chvili nad ni maval rukama a nasel mi ctyri pozice, ktere neodpovidali zcela uplne „papirove“, ale vyhovovali mi. A nastesti jsem i na nekolikaz nich vyhovoval ja zamestnavateli ;) Navic ocenuji takove drobnosti, ze vam vas agent po pohovoru zavola, popta se, jake to bylo, a jake jsou vase dojmy ;)

  • 10. Michal  |  4. September 2007 v 12.13

    Pri priprave na SCJP som skutocne mal niekedy pocit, ze musim nosit v hlave kompilator, a pri dnesnych ‚on-the-fly‘ precompileroch vacsiny znamych IDE to nedava ziadny zmysel, no aj napriek tomu si myslim ze po zvladnuti tohto testu, uchadzac o certifikat preukaze svoje hlboke pochopenie jazyka Java. V kazdom pripade to zvysuje efektivitu programatora a aj ked sa vela veci da urobit aj inak, menej elegantne, kvalita kodu sa takto zvysuje a to je to co oddeluje beznych programatorov od tych ‚kvalitnych‘.

  • 11. Olda  |  29. October 2009 v 20.09

    Clanek vznikl pred dvema roky, ale stejne si to neodpustim a neco k tomu napisu; snad to dalsim ctenarum pomuze.

    Zkusim se na to podivat z druhe strany. Parkrat jsem si uz vybiral lidi do sveho tymu, byt vetsinou interne. Certifikace mne s vyjimkou uplnych zacatecniku moc nezajimaly, ale dojem z pokecu a feedback od kolegu ano.

    Na uvod – na trochu lepsich developer-based pozicich moc nezalezi na vasich certifikacich (zejmena obecnych/banalnich typu Sun J2×x Prog./Dev.) nebo ciselne praxi v letech, ale na tom, co jste uz udelali, co ve vas doopravdy je a jak vam to mysli; verte, ze je to poznat, kdyz dokazete o tech technickych vecech hovorit s nadhledem, srovnat je, popsat svoje sympatie a antipatie (tedy ne typicky programovac: „eee, ja delam ty webove stranky jakoze v te jave uz pet let, mno a udelal jsem 28 projektu“ a odkyvat oblibu frameworku, ktery je davno za zenitem), ukazat, ze mate push, jste ucenlivi a moc, moc chcete byt nejlepsi. Uvedene certifikaty vam aspon pomuzou propadnou sitem vesmes diletantskych ceskych agentur (vlastni zkusenost, cesky HR business by vydal na clanek). Nakonec je vzdycky cilem zaujmout, vybocovat z davu (opet; ozvlast dnes). U opravdu dobrych firem (ty mensi, ktere u beznych agentur nenajdete) na ciselne praxi zalezi jeste mene, protoze si vas stejne otypuji podle dojmu a otestuji ve zkusebce. Novacci stejne potrebuji (pre)vychovat. Pokud jste ten junior a/nebo uplny IT asocial, certifikat vam pomuze, ale stejne je pro vsechny uchazece hlavni predvest SEBE: push, rozhodnost, rozhled a ucenlivost a nejlip neco navic (ze prevysujete vasi papirovou uroven: participaci na opensource, nejakou bizarnost, vedecky background, elitni minulost, cokoli). Pokud jste uz nekde dal, mnohem cennejsi jsou, co se tematu clanku tyce, produktove certifikaty (aplikacni servery, DMS, DB, RIA…...), ktere vetsinou koreluji s tim, ze jste danou technologii uz nekde videli nazivo.

    Pri hledani zamestnani v prve rade potrebujete dobrou agenturu, lepe head-huntera. Toho ale musite zaujmout, musite byt velmi dobri, jinak nebude obzvlast dnes ztracet cas. Ten vas posle na smyslupne destinace (vyfiltruje offshore udrzbarske dilny, garazisty a hruzy typu nejmenovanych korporaci). Pak musite presvedcit potencialniho zamestnavatele, coz je IMHO mnohem snazsi, nez jej pres amaterskou slecnu „personalistku“ najit.

    Co se vyberu tyce, zalezi, co chcete delat. Pocitacovy nadsenec, ktery se vyziva v programovani se bude dobre citit v technokraticke software dilne. Jestli radeji hledate problemy, mate radi abstrakci a argumentujete, bezte k nejakym konzultantum, jinak se ven mezi lidi nedostanete.

    Pokusim se to ilustrovat: do soucasneho zamestnani jsem nastupoval jako pred tremi lety, takze jeste porad za konjunktury. Jako skoro uplny zelenac, 12 mesicu praxe jako clen J2EE tymu a samostatny experimentator, z toho pulka v cizine. Ani jsem nemel hotovou VS:). Teamleaderska vypomoc na prvnim projektu byl krest ohnem, po nem jsem dostal na starost technickou pripravu dalsiho, tentokrat uz velkeho. Nade mnou v te fazi jeste nikdo nebyl a kdyz nadrizeni videli, ze to jde, orientuji se v rizeni a politice velkeho joint-venture projektu a ze dokazu cokoli noveho absorbovat pres noc (a kdyz jsem daval najevo, ze o to stojim), uz jsem tam zustal a byl ze mne vzapeti (ovsem za pomoci osudu) solution architekt – technicky chief. Kdyz se sam divam zpet, zacatek byl priserny, ale vydrzeli jsme to, vydrel jsem si to a uz delam to dodnes (zase na dalsich levelech). Nebo muj kolega, prisel jako uplny junior a po roce je teamleader a technicky chief na webovych projektech, protoze predvedl, ze na to ma. A tak dale… Neberte to prosim typicky cesky jako vychloubani, chci jen ilustrovat, jak to jde a jak je dulezita rozvaha, identifikace svych cilu, softskills, odhodlani a stesti – certifikat je az to posledni. A dnes mi firma bez diskuse zaplati jakoukoli certifikaci nebo konferenci chci (ted chci „do poctu“ spachat ty opovrhovane Suniky a proto jsem se rizenim vyssich mocnosti a Google dostal sem) :-)

    Nakonec jsem se tedy pekne rozepsal. Autor clanku se mezitim uz asi taky podival nekam jinam a moc by mne zajimalo jeho dnesni nazor na stejne tema…

  • 12. Olda  |  29. October 2009 v 20.18

    A jeste, aby to nevyznelo tak nechutne pozitivne – stejne jsem nicka a nula, protoze moji vrstevnici jsou CTO ve startupech a enterprise architekti v bankach :-) (a o tech na C-class pozicich uz ani nemluvim)

  • 13. Vlasta  |  30. October 2009 v 7.51

    [11][12] Diky Oldo že jste se tak rozepsal. Váš komentář je velmi cenný, protože pochází z praxe.

    Do posledního písmene s Vámi souhlasím. Můj článek byl psaný trochu z jiného úhlu pohledu. V době kdy jsem jako javista hledal práci, tak jsem za žádného seniora či experta neplatil, proto jsem možná napsal, že bez certifikátu by mě nikam neposlali…Možná poslali a byl to jenom ubohý kec moji personálky…která se taky pěkně předvedla.

    BTW – taky jsem skončil jako CTO ve startupu :) – www.itplace.cz. Kromě klasického bodyshoppingu a vývoje softwaru na zakázku začínáme rozjíždět náš vlastní produkt.

  • 14. 3caracalla&hellip  |  13. January 2022 v 2.18

    1revised…

Přidat komentář

Povinné

Povinné, skryté

Security Image Povinné
Opište text z obrázku

Povolené HTML značky:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Odkazovat na tento článek  |  Přihlásit se k odběru těchto komentářů přes RSS Feed


Kalendář

January 2025
M T W T F S S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Poslední články

Locations of visitors to this page