Moje nápady na podnikání
18. February 2013
Poslední dobou jsem na webu četl několik článku na téma – moje nápady na podnikání. Několik příkladů:
V seznamu jsou věci, o kterých jsem v minulosti uvažoval, že rozjedu. Nejsou to tedy jenom rychlé nápady, ale věci, nad kterými jsem často i několik měsíců uvažoval. Většina z toho je už několik let stará.
Fulfilment pro eshopy
Tak se mi před léty urodilo v hlavě, že když tak dobře umíme zvládnout logistiku ve vlastní firmě, mohli bysme tuhle službu nabízet. Eshopy by u nás skladoval zboží a my bysme mu ho zabalili a poslali. Teď zpětně vidím jak jsem byl naivní – v té době jsme měli zkušenosti jenom s pár srovkami objednávek denně v maximu, né dost pro tuhle službu.
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
- potřeba velkých prostor – ty já teď nevlastním a nejsem ani expert na jejich sehnání. Byla by potřeba hala s minimálně 1000 m2. K tomu temperovaná – aby to fungovalo i v zimě.
- náročné na lidi – bylo by potřeba sehnat spoustu lidí na balení. Někdo by je musel školit. Muselo by to být pružné – aby se pokryly např. Vánoce.
- malá ziskovost – tohle souvisí i s cílovkou. Malé, střední nebo velké eshopy? Velké si to dělají sami a je to část jejich know-how. Malé – to jsou one man show – balí pár objednávek po večerech a posílají cestou do práce. Takže zbývají střední eshopy – tady majitelé zatraceně hlídají náklady. A když nekomu nabídnete zabalení balíčku za 15 Kč zdá se jim to moc.
Nástroj na cenotvorbu pro eshopy
V Maternii máme napsaný nástroj na sledování konkurence. V minulých článcích jsem se o něm myslím rozepisoval. Vyvíjíme ho už 4 roky. Máme už několikátou generaci.
Vstupní data jsou – nákupní cena, naše prodejní cena, počty prodaných kusů v jednotlivých dnech, ceny konkurence.
Výstup – návrhy jak změnit cenu produktů tak, aby se maximálně naplnily byznys cíle zákazníka (max. marže, obrat…)
Existující konkurenti:
- http://www.profitero.com
- http://upstreamcommerce.com
- http://www.competitormonitor.com
- http://blacklocus.com
- http://www.karsa.cz – český projekt
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
- stav ecommerce – projekt vyžaduje, aby eshopy nastavili svoji pricingovou strategii. Nakonfigurování systém – jak se bude chovat při nejrůznějších okolnostech. Blbý je, že málokterý eshop má tohle rozmyšleno. Eshopy vědí, že chtějí hodně prodávat. Ale už míň vědí za jakou cenu.
- velká složitost projektu – Ač to možná tak nevypadá, implementační náročnost je poměřně veliká. Problém číslo 1 – stahování obrovského počtu stránek denně (řádově vysoké stovky tisíc stránek denně jenom pro ČR). Ale tohle by se asi nějak vyřešit dalo. Problém číslo 2 – párování produktů. I takoví matadoři jako Zbozi.cz a Heureka.cz tohle uspokojivě neumí. Je hloupé si myslet, že my bysme to uměly (rychle a levně) líp. Přitom na správném párování produktů náš systém dost stojí.
- problematická legálnost – podle právníke je sice pouhé stahování cen robotem ze stránek eshopu legální, ale lovebrand by z nás asi nebyl. Stejně jako část eshopů nemá rádo zbožové vyhledavače, část eshopů by nechtěla být sledována naším nástrojem. Ale my je sledovat potřebujeme…Je tu dilema.
- složitá integrace u klientů – nástroj by potřeboval být napojen na informační systém zákazníka tak aby dobře pracoval. To je „blocker“. Narazíte na zeď. Málokdo vás pustí k sobě. Dalším problémem jsou data – jsou docela citlivá – posílali vy byste několik kolik čeho prodáte a za kolik to nakoupíte. Já ne.
Box s cenami konkurence na detailu eshopu
Tento projekt pracuje se stejnými daty jako nástroj pro cenotvorbu. Jedná se o box s cenami konkurence na detailu produktu.
Toto jsem si dokonce experimentálně otestovat na několika našich webech. Viz následující obrázek – jedná se o tabulku s názvem „Garantujeme férové ceny“.
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
- nefungovalo to – A/B testy ukázaly, že to na všech 4 testovaných webech vedlo ke zhoršení konverzního poměru.
Nástroj na optimalizaci skladových zásob
V Maternii máme na optimalizaci skladových zásob napsaný systém. Pracuje výborně. Psal jsem o něm v předchozím článku. Jednu dobu jsem si říkal, že když už jednou systém máme hotový, a tak pěkně pracuje mohl bych ho nabídnout i dalším firmám.
Systém by natáhnul historická data o prodejích. To by se doplnilo o další metadata. A výsledkem by bylo kolik čeho objednat.
Před nedávnem jsem objevil skvěle vyhlížející český projekt http://www.inventoro.cz, který přesně tohle dělá.
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
- složitost integrace – aby to bylo bez práce systém by musel automaticky natahovat data o prodejích, navrhovat kolik objednat a následně nejlíp bez jakékoliv další ruční práce, provést objednávku. To vyžaduje těsnou integraci se systémem klienta.
- strach o data – pošlou nové neznámé firmě svoje citlivá data. O tom co se v minulosti jak prodávalo. Co mají skladem teď?
- neznalost trhu – neměli jsme vymyšlený distribuční model. V této oblasti (B2B) jsme neměli žádné zkušenosti
Síť výdejních míst pro eshopy
Na VašeČočky.cz máme 42 výdejních míst, na VašeŠošovky.sk dalších 14 výdejních míst. Máme poměrně velké knowhow s jejich sháněním, logistikou a celým fungováním systému. Tak proč to nedělat pro všechny a něco na tom nevydělat?
Existující konkurence v ČR:
- http://www.zasilkovna.cz – provozuje jeden z našich konkurentů (a myslím, že to dělá hodně dobře) – výdejní místa jako frančízy
- http://zabkapoint.cz – výdejní místa v obchodech Žabka
- http://www.ulozenka.cz – síť výdejních míst pod křídly Heureky
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
- velké riziko zpronevěry peněz – výdejní místa prostě neodvedou vybrané peníze
- malá ziskovost – existující projekty inkasují od eshopů kolem 30 Kč. Odhaduji, že čistý zisk z jednoho vydané balíčku je do 5 Kč.
- v tomto oboru již podniká konkurence z čoček
Nástroj na moderaci obsahu
Tohle není uplně můj nápad, ale nápad mého kolegy z Avedye (později ItPlace) Honzy Šmuka. Pracovali jsme pro francouzksou firmu, která měla dobrý byznys z moderace obsahu pro francouzske webu pro náctileté. Ve Francii je (alespoň v té době byla) moderace povinná – provozovatel eshopu nesl zodpovědnost za nezávadnost veškerého obsahu i toho generovaného uživateli.
Jak to mělo fungovat – někdo napíše komentář na web. Komentář se ihned nezobrazí, ale jde na moderaci. Moderátor příspěvěk přečte a schválí nebo zamítne. Po schválení se příspěvek zobrazí na webu.
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
No my jsme do toho vlastně šli :) Celý systém jsme naprogramovali. Za cca 14 dní byla první verze na světě. Tak jsme obeslali cca 50 subjektů v ČR (zpravodajské servery, diskusni servery) s nabídkou našeho systému. Skončilo to fiaskem. Byl jediný zájemce – tuším nějaký server pro děti. Chtěli to pouze v případě, že jim to dáme napořád zdarma. Tím byl nápad zvalidován.
Eshop se zbožím, které se dobře prodává
Tohle je jeden z mých čerstvějších nápadů. Myslím, že dneska už není zajímavých komodit, ale jsou pouze zajímavé produkty. Které často mají jepičí život – za pár týdnů nebo měsíců už o ně není zájem.
Podařilo se mi vymyslet framework (nebo pracovní postup) pomocí kterého:
- jsme dokázali rychle vytipovat zajímavé produkty (řádově kolem deseti nových produktů denně)
- rychle a levně zvalidovat, zda jsou produkty dobře prodejné (prodáme hodně produktů s malými marketingovými náklady)
- pak už zbývá jenom dobře nakoupit
Proč jsem se rozhodl do toho nejít:
- nemáme knowhow v nákupu jiné komodity než kontaktní čočky
- velká náročnost, krok do neznáma – rozjíždět takto od nuly projekt, kde víte že chcete něco prodávat, ale nevíte ještě co, nevíte za kolik to nakoupíte je dost velký risk. Měl jsem pocit, že do toho musím jít buď naplno a nebo vůbec. A uplně opustit čočky se mi nechtělo. Také jsem tento nápad dostal v době, kdy jsem dost tápal jak s čočkařským byznysem dál. Měl jsem pocit, že už není moc možností jak jej posunout. Naštěstí se mi rozsvítilo a já ty možnost našel. Možnosti neuvěřitelné!
Článek patří do kategorie: Ostatní
3 Komentářů Přidat komentář
1. michal | 19. February 2013 v 8.57
a nepřemýšlel jste na začátku, že zvolíte místo jména vašečočky neutralní jméno, které byste budoval a díky neutralitě, byste mohl sortiment či služby rozšřít a budovat dál např. jméno maternia.cz (maternia.eu apod) a tuto značku dál propagovat i v zemích, kde se nyní nacházíte ?
2. Vlasta | 19. February 2013 v 9.45
[1] Ze zacatku me to ani nenapadlo. Jmenovali jsme se www.vase-kontaktni-cocky.cz. Proste SEO název. Ted už bych tou cestou šel, ale je pozdě.
3. 3mountain&hellip | 13. January 2022 v 1.50
3responded…
…
Přidat komentář
Povolené HTML značky:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
Odkazovat na tento článek | Přihlásit se k odběru těchto komentářů přes RSS Feed