David Špinar - Tvoříme přístupné webové stránky

16. January 2007

Přesto že na webu bylo napsáno již několik článků o knize Davida ŠpinaraTvoříme přístupné webové stránky myslím, že neuškodí, když pár řádek také přihodím. Vzpomínané recenze byly napsány totiž lidmi, kteří se přístupnosti, HTML kodeřině a případně copywritingu věnují na plný úvazek. Zatímco já se považuji spíše za programátora a až do této chvíle jsem neměl o přístupnosti ani ponětí.

I když jsem komplet vytvořil již spousty webových stránek, uvědomil jsem si, že jsem se studiu samotných základních principů stránek nevěnoval. Tu jsem přečetl nějaký článek, támhle jsem shlédnul nějaký zdroják a podobně. Kniha Davida Špinara mi otevřela oči. Tady je malá ukázka mého kódu z doby před čtyřmi lety.

<p class="headline"><img src="images/headline_2.gif" vspace="5" /><b>Kontakt</b></p>

Není to ono že. Dnes už vím, že to lze zapsat i jinak (a zbytek lze definovat v CSS):

<h1>Kontakt</h1>

Po přečtení knihy jsem si uvědomil, že přístupné stránky není jen fráze. Začal jsem si uvědomovat souvislosti, které mi dříve unikaly. Uvedu zde několik aspektů, nad kterými mě kniha donutila se zamyslet.

Tvorba validního kódu stránek

Slyšel jsem spoustu řečí o tom, že uživateli je jedno, zda jsou stránky provedeny validním kódem, zda šíleným jsou paskvilem ukázaným o pár řádků výše. Jedno je bez debat – pokud se bavíme o profesionální tvorbě stránek, není nic jiného než prvně jmenovaná možnost správná. Krom toho – zdrojový kód o vás ledaccos vypovídá.

Správně a důsledně používat sémantiku

Je to jednoduché – to nejdůležitější z celé stránky by se mělo vměstnat do jednoho či několika slov. A máme tu hlavní nadpis stránky. Text by se měl rozdělovat do kratších bloků a měly by se používat též nadpisy nižší úrovně.

Pořadí prvků na stránce

Toto je opět krásná ukázka selského rozumu. Pořadí prvků na kódu stránky by mělo být asi takovéto: hlavička (název webu), hlavní obsah, vedlejší obsah, navigace, patička. Kdo by se chtěl bouřit a něco nemítnout všimněte si, že mluvím o umíštění v kódu stránek.

Závěr

Knihu rozhodně doporučuji k přečtení každému, kdo se tvorbou webových stránek zabývá. A mluvím také o profesích, které se zabývají jen nepřímo přímých vytvářením HTML kódu. Kniha vám ukáže jak užitečné je používání selského rozumu při vytváření webů.

Článek patří do kategorie: WWW stránky obecně

Přidat komentář

Povinné

Povinné, skryté

Security Image Povinné
Opište text z obrázku

Povolené HTML značky:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>

Odkazovat na tento článek  |  Přihlásit se k odběru těchto komentářů přes RSS Feed


Kalendář

May 2024
M T W T F S S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Poslední články

Locations of visitors to this page