Archiv pro měsíc August, 2007

Certifikace - můj pohled na věc

Před několika málo okamžiky jsem si přečetl zajímavý článek od kamaráda Romana Pichlíka s názvem Certifikace – děkuji nechci.

Nedá mi to a musím některé věci z článku okomentovat.

Pokud budu mluvit konkrétně,tak Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0. mě neláká z toho důvodu, že nenosím v hlavě ani kompilátor, ani interpretr a už vůbec si nedovedu představit jak runtime zpracovávám v hlavě (překlad, interpretace, výpis výstupu) zdrojový kód na kusu papíru. Ušetřený procesorový čas budu raději věnovat jiným samovzdělávacím aktivitám.

Asi jsem nepochopil slova o nošení kompilátor v hlavě. Při pohledu na přehled požadavků ke zkoušce Sun Certified Programmer for the Java 2 Platform, Standard Edition 5.0 se mi naopak zdá (a při studiu na zkoušku se to potvrdilo), že se jedná o užitečné a praktické okruhy otázek.

Faktem je, že jsem při studiu na tuto zkoušku objevil mnoho střípků do mého poznání Javy, které mi až dosud chyběly. Programování (Java) je kromě mojí práce i můj velký koníček, takže i sve svém volném čase studuju novinky atd., takže při přípravě na zkoušku jsem pouze na dva týdny (z toho jeden v nemocnici) jedhoduše sáhl ke studiu otázek z okruhu požadavků.

Ovšem uznávám, že tento certifikát má jistou vypovídající hodnotu. Jestli tato hodnota napoví cosi o tom, že držitel dokáže v hlavě překládat a provádět java kód a nebo o tom, že má dobré znalosti Javy, záleží pouze a jenom na interpretaci toho kdo na certifikát pohlíží. Co se týká pokročilejších certifikací od Sunu, tak tam bych byl ještě obezřetnější.

Opět jsme u toho překládání a provádění kódu v hlavě…Myslím, že je dobré, když programátor umí číst kód a rozumí tomu jak funguje. Dnes například zatraceně dobře vím jaký je rozdíl v tom, když kolekci Set naimplementuju ja HashSet nebo TreeSet (rozdíl je například v tom, že TreeSet umožňuje mít kolekci seřazenou a vyžaduje, aby objekty v kolekci implementovali rozraní Comparable).

Myslím, že certifikace je jako kterýkoliv jiný stupeň vzdělání. Vysoká škola (vystudoval jsem spalovací motory na ČVUT v Praze) mi pro mojí současnou pozici programátora dala jednu podstatnou věc – vědomí, že se člověk může naučit skutečně všechno.

Certifikace samozřejmě není všechno. Jak už to tak bývá – i vysokou školu vystuduje hlupák. U certifikátů to může být zrovna tak. V mém případě mělo složení certifikátu ještě jeden podstatný důvod. Abych jednoduše zjistil, jak na tom moje znalosti Javy jsou. Ve firmě jsem v Javě programoval pouze já a vůbec jsem netušil jak dobře ji vlastně ovládám.

Asi nejvíce mi vadí fakt, že nalévají do hlavy pouze a jenom pravdu od Sunu. To bohužel vede k tomu, že je do člověka v některých případech napumpovaná teorie, která je v praxi nepoužitelná. A tak člověk bohužel získá deformovaný pohled na ostatní technologie.

Tady je patrně řeč o některý složitějších zkouškách (např. Sun Certified Enterprise Architect). V základním certifikátu je řeč v podstatě jenom o základních principech jazyka a API. Není tam tedy prostor pro žádnou pravdu od Sunu.

Na závěr malá zkušenost z praxe – jak jsem již psal v minulém postu prodělal jsem několik pohovorů. Ani na jedno z míst by měl personální agentura nedoporučila nebýt certifikátu. Většina firem chce Java programátory s praxí delší než mých 2,5 roku. Částečnou náhražkou je právě vlastnictví vzpomínaného glejtu.

Certifikát nechápu jako něco, na co se člověk nadrtí (jako na zkoušku na vejšce) a pak to zapomene. Takto to snad ani dělat nejde. Myslím, že je to spíš o tom posbírat a sesumírovat již zažité znalosti.

Závěr

Podle mě je úplně jedno jestli člověk studuje nové věci kvůli tomu, aby si udělal certifikát, nebo z jiného důvodu. Tak či onak si rozšiřuje obzory a někam se posouvá.

Celý článek 14 komentářů 29. August 2007

Další krůček - Macromedia Flash 8 Exam

minulém článku jsem psal, že se se připravuji na další zkoušku – byla jí Macromedia Flash 8 Exam.

Musím přiznat, že složení této zkoušky pro mě bylo o dost snažší než v případě té sunovské. Dokazuje to i skóre 97% (1 chybná odpověď).

Flashem pracuji v Gopasu asi dva roky. Používáme ho jako běhové prostředí pro e-learningové kurzy.

Moje plány do nejbližší budoucnosti

V poslední době jsem prodělal několik pohovorů (např. ve firmách Hewlett-Packard nebo Avedya a zjistil jsem, že firmy mají zájem o lidi, kteří jsou seznámeni s pokročilejšími technologiemi z rodiny J2EE. Mluvím například o JMS a EJB. Takže moje self studium se bude ubírat tímto směrem.

Pomalu se začnu připravovat na zkoušku Sun Certified Web Component Developer for the Java 2 Platform, která se mi zdá podle přehledu požadavků velmi zajímavá.

A nakonec musím zmínit Maven. Tento buildovací nástroj se těší v posledních týdnech mezi českými javisty velkému zájmu (CZJUG – hvězdy září v Září, Co bych rád slyšel v září na CZJUG, Pozvánka: Maven – praktické nasazení a také e-mailová konference na konference@ja­va.cz).

Celý článek 7 komentářů 24. August 2007

Zajímavé linky 8 - Spring Batch, Spring Web Services, JPA 2, Integrační testy

Jak jste si mohli všimnout nové články nyní na blogu moc nepřibývají. Má to několik důvodů – nekonečné práce na dostavování domu, příprava na další certifikát (o který se jedná bude možná trochu překvapení), návštěva posilovny (konečně jsem opět začal pravidelně cvičit), čtení publikací (mám rozečteno několik více či méně zajímavých knih, po přečtení je zde představím).

Ale nyní již k tomu nejzajímavějšímu co mi přinesl RSS klient

  • Rodina produktů se slovem Spring v názvu se rozrůstá. Nedávno například o Spring Batch. K čemu je Spring Batch dobrý bych si dovolil citovat přímo z homepage projektu:

Spring Batch provides a technical framework and programming model to support long-running processes that perform a given set of tasks repetitively. A typical batch program generally reads a large number of records from a database, file, or queue, processes the data in some fashion, and then writes back data in a modified form. Spring Batch automates this basic batch iteration, providing the capability to process similar transactions as a set, typically in an offline environment without any user interaction.

Dalším nový produktem jsou Spring Web Services. Zde je výčet klíčových vlastností:

  • Making the best practice the easy practice: Spring Web Services makes enforcing best practices easier. This includes practices such as the WS-I basic profile, Contract-First development, and having a loose coupling between contract and implementation.
  • Powerful mappings: You can route an incoming XML request to any handler depending on message payload, SOAP Action header, or XPath expression.
  • XML API support: Incoming XML messages can be handled in standard JAXP APIs such as DOM, SAX, and StAX, but also JDOM, dom4j, XOM, or even marshalling technologies.
  • Flexible XML Marshalling: The Object/XML Mapping module in the Spring Web Services distribution supports JAXB 1 and 2, Castor, XMLBeans, JiBX, and XStream. Because it is a separate module, you can use it in other environments as well.
  • Reuse of your Spring expertise: Spring-WS uses Spring application contexts for all configuration, which gets you up-and-running quickly. Also, the architecture of Spring-WS resembles that of Spring-MVC.
  • Support for WS-Security: WS-Security allows you to sign SOAP messages, encrypt and decrypt them, or authenticate against them. And it integrates with Spring Security!

Celý článek Přidat komentář 18. August 2007


Kalendář

August 2007
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Články podle měsíců

Kategorie

Locations of visitors to this page