Archiv pro měsíc November, 2007

Rozměry objektů ve Flashi

V dnešním článku bych chtěl upozornit na pár špeků, které se týkají práce s objekty ve Flashi – přesněji s nastavováním jejich rozměrů.

Když jsme se rozhodli v Gopasu přejít při vytváření e-learningu z platformy Macromedia Director na Adobe Flash tak trochu jsme tušili, že to nebude uplně jednoduchá cesta. Museli jsme řešit spousty špeků, které často nemají řešení, ke kterému se dá dospět nějakou rozumnou úvahou. Kromě práce s textfieldy je lahůdkou práce s objekty.

V našich e-learningových lekcích často používáme shapy – přesněji řečeno objekty vytvoření pomocí Rectangle tool. Pomocí JSFL si vytvoříme knihovní prvek s danými vlastnostmi (barva výplně, barva a šířka okraje) a ten pak umísťujeme do stage – měníme pouze umístění a rozměry instance.

Předevčírem jsem v našem interním buglistu našel od vývojářů tuto poznámku – Shapy jsou umístěny o několik pixelů mimo, jsou menší. Po ověření jejich tvrzení jsem začal hledat chybu ve svém kódu…ale bez výsledku. Vyzkoušel jsem několik způsobů pro vytváření instancí shapů ve stagi, ale výsledek byl stále stejný – špatné rozměry. Shapy se zobrazovaly menší – a to i o několik desítek pixelů. Google taky nepomohl, ale pak jsem po několika hodinách laborování našel řešení – shapy je nutné udělat hodně velké. Šířka i výška knihovního prvku musí být větší než šířka i výška instance na stagi. Pak jsou rozměry v pořádku. Flash umí správně rozměry pouze zmenšovat.

Na obrázku vidíte instance tří různých knihovních prvků, kterým je pomocí ActionScript nastavena stejná velikost – výška 90 pixelů, šířka 800 pixelů. Skutečnost je ovšem jiná – správné rozměry má pouze třetí objekt. Zdrojový soubor – freaky-flash-shape.fla (FLA, 25 KB).

Závěr

Samostatná kapitola je práce s JSFL – tam se Flash vykazuje odlišné chování ve Windows XP a ve Vistách. Zajímavým oříškem je též detekce zmáčknutých kláves – lze přidat posluchače pro detekci stračených kláves. Problém nastane při kombinaci Windows Vista + Internet Explorer 7 – kombinace kláves CTRL+A(C, V, X, Z…) do Flashe neprojde – resp. nedojde k události onKeyDown. Naštěstí i tohle jde různými workaroundy řešit – ale o tom někdy příště.

Flash je úžasná hračka, ale dokáže taky pěkně potrápit – nebýt nápadu se zvětšením rozměrům knihovních prvků lámu si s tím hlavu ještě teď.

Celý článek 3 komentářů 28. November 2007

Zajímavé linky 12 - Spring 2.5, SWF 2.0, Czech PHP User Group, OXM, Selenium grid

Celý článek Přidat komentář 20. November 2007

Moving to Avedya

V dnešním (pro mě veledůležitém) článku si paradoxně vystačím s pár větami.

Po kusu života stráveném v Gopasu a Venturii odcházím do firmy Avedya. V obou firmách pracuji víc než šest let – a to kus života určitě je.

V posledních letech jsem měl možnost seznámit se se spoustou technologií, platforem, programovacích jazyků. Na samém začátku bylo PHP, HTML a CSS. Následovalo Lingo, C#, ActionScript, JavaScript, AJAX a Java.

Nemůžu říct, že by se mi jednotlivé jazyky nějak pletly…ale rozhodl jsem se, že přišel čas si zvolit prioritu. A mojí prioritou je Java.

Poslední dobou jsem navštívil asi 10 firem zabývajících se tvorbou webových aplikací v Javě a Avedya na mě udělala nejlepší dojem.

Den D bude 1. ledna 2008.

Celý článek 6 komentářů 13. November 2007

Co se počítá?

Lukáš Křečan v článku Znalosti a zkušenosti píše několik věcí, na které mám trochu jiný názor. V následujících řádcích budete mít možnost se ho dozvědět.

Znalosti jsou laciná věc?

Znalost nejsou laciná věc. Důkazem jsou například kurzy v počítačové škole Gopas, kdy některé týdenní stojí i více než 50 000 Kč. Myslím, že by firmy svoje zaměstnance na tato školení neposílaly, kdyby se jim to nevyplatilo.

Když chodíte do školy též to není zadarmo – někdo vám musí platit školné (vlastně to se asi dnes ve většině případů neplatí), kolej, městskou hromadnou dopravu, stravování.

Když si doma čtete knížku už vůbec to není zadarmo. Pro mě osobně je čas strávený s knížkou nesmírně cenný…jednoduše protože ho mám na tuto činnost strašně málo. Chodím pro práce, do posilovny, sem tam zaběhat, trávím čas se svojí ženou, prací na baráku…knihu si otevřu v noci když Kačenka jde spát (kolem 22.00 hod) – ale to u ní zase hned usnu, jsa unaven celodenní činností.

Relativně snadno jdou nabýt znalosti na takové úrovní aby člověk byl schopen udělat zkoušku na vysoké škole. Sám si na ty (tři roky vzdálené) časy pamatuju – nebyl problém dělat tři zkoušky týdně. Na takovou Fyziku I na Strojní fakultě ČVUT se dalo naučit za den a půl (když člověk chodil na přednášky). O na obávanou dynamiku se nechalo naučit za týden.

Je ale velký rozdíl naučit se něco na zkoušku (to je relativně laciné) a naučit se něco tak, aby se tím mohl člověk živit – denně to používat. Když se vrátím k té dynamice musel bych jí studovat několik let než bych o sobě mohl prohlašovat že jsem na ni skutečný odborník.

Zkušenosti jsou to co se počítá?

Je to trošku jako s tou slepicí a vejcem. Buď můžu nejdřív něco nastudovat a až potom si to vyzkoušet v praxi a nebo nemusím studovat nic a novou věc mi přímo ukáže můj kolega. Když takového kolegu mám je to uplně ten nejlepší případ. Když je skutečně dobrej může nás za několik dní naučit stejné množství nových věcí jako jsme se naučili sami za několik posledních let. Otevřít vám oči.

A co je cennější? Doma si přečíst knížku nebo jiné materiály a pak si v praxi sám vše vydřít a naučit se…nebo se to samé se zlomkem úsilí a stráveného času dozvědět od někoho zkušenějšího.

Myslím, že správná odpověď na to co je cennější neexistuje. Cenné je jak mít dobrého kolegu a být schopen rychle vstřebávat jeho rady, tak mít trpělivost se samostudiem a vlastními pokusy. Špičkový programátor musí umět oboje.

Z mojí praxe

I pročítal jsem si před rokem některé články o AJAXu, hrál jsem si s knihovnou jQuery. To trvalo asi týden. Za několik měsíců potom přišel požadavek na vytvoření pár AJAXových featur pro jeden web. I když jsem neměl žádné praktické zkušenosti nebyl problém featury naprogramovat. Důležité bylo mít základ – vědět jak AJAX funguje, jaké frameworky existují, v čem je který dobrý. K tomu člověk nepotřebuje žádné praktické zkušenosti. Úplně postačí praktické zkušenosti někoho jiného.

Strašně se mi líbí jedno příšloví – Moudrý člověk se učí z chyb druhý a hloupý ze svých. Já jsem si ho upravil: Moudrý člověk se učí z chyb druhých, průměrný člověk ze svých a hloupý člověk se nepoučí ani z vlastních chyb.

Chci tím říct, že samostudium, vlastní implementační pokusy, předání zkušeností od kolegů (párové programování, rozprava nad pivkem) – to vše jsem cesty, kterými lze nabýt zkušenosti, nebo schopnosti, znalosti chcete-li. Tyto cesty jsou do velké míry vzájemně nahraditelné.

Když už jsme u těch zkušeností – tady je trochu větší pravděpodobnost že se dostaneme na zcestí – že se něco naučíme dělat blbě a pak to děláme blbě celý život. Je to jako když člověk chodí do posilovny a má špatnou techniku při takovém základním cviku jakým je dřep s velkou činkou. Trvá měsíce než se člověk naučí provádět cvik správně.

Kdežto když čteme nějakou knihu je, podle mého, o trochu menší šance že její obsah pochodíme nebo budeme interpretovat chybně. To jejímu obsahu spíš nebudeme rozumět vůbec.

Závěr

Když už byla řeč o těch rozečtených knihách – já teď louskám Mastering Enterprise JavaBeans 3.0. Vlastně po mně doteď jejich znalost nikdo nevyžadoval…ale až přijde ten čas budu připraven :) A budu si zatraceně vážit každé přečtené stránky.

K otázce z nadpisu – Co se počítá? – bych dodal asi tolik – Počítá se když má člověk (pozor – teď přijde otřepaná fráze) chuť učit se nové věci. Právě jsme do firmy přijali nového programátora a je mi uplně jedno jestli má víc těch laciných znalostí nebo těch cenných zkušeností. Vtip je v tom, že bude pracovat s novým frameworkem a jediná důležitá věc (v krátkodobém horizontu) je to jestli mu to jednoduše půjde nebo nikoliv. A jde mu to…

Celý článek 4 komentářů 10. November 2007

Zend Framework v kostce

Dnes jsem napsal pro Czech PHP User Group článek Zend Framework v kostce. Obsahuje superstručné představení Zend Frameworku.

Vypadá to, že se česká PHP komunita probouzí do života. Důkazem je i další připravovaná akce – Konference php frameworky zima 2008 (Brno).

Jsem tomu velmi rád a těší mě, že jsem mohl svou přednáškou a článkem o Zend Frameworku přispět svout troškou do mlýna.

Celý článek Přidat komentář 10. November 2007

Gopas přijme programátora ActionScriptu

Firma Gopas, se kterou spolupracuji dlouhá léta, hledá programátora ActionScriptu.

Obvyklou specifikaci najdete na výše uvedeném odkazu. Rád bych napsal několik svých řádků o tom, co obnáší tato pracovní pozice. Dělám to z prostého důvodu – chci pomoci vybrat pro člověka, který mě nahradí. O ledna totiž v Gopasu končím.

Proč je tato pozici tak skvělá?

  • Gopas je (nejen) co se e-learningu týče v ČR naprostá špička. Oddělení funguje už více než 8 let a za tu dobu jsme nasbírali hodně zkušeností. Hodně se toho od nás naučíš nejen z oblasti e-learningu, ale i o věcech technických – ActionScript, C#, JSFL, JavaScript, XML, XSL.
  • Budeš vyvíjet náš vlastní softwarem na tvorbu e-learningových kurzů (vyvíjíme ho více než 4 roky a jedná se jeho druhou generaci), který umí:
    • snímat běžící aplikace (vytváříme například e-learningové kurzy o Microsoft Office)
    • editovat nasnímané obrazovky na úrovni samostatných objektů (přidávání událostí k objektům)
    • vyexportovat nasnímanou aplikaci so formátu SWF
    • Součástí SWF je engine, který obsluhuje běh e-lerningových lekcí (a zde by bylo těžiště Tvojí práce).
  • Pracovní doba je zcela volná (jsou tu kolegové co pracují od 6.30 do 15.00 nebo od 14.00 do 23.00).
  • Nebudeš celý den sedět u počítače a kódovat, ale část práce spočívá v komunikaci s ostatními členy týmu a hlavně s lidmi, kteří budou snímací nástroj používat (my jim interně říkáme snímači). Budeš s nimi řešit jejich problémy (odstraňovat) a přání (implementovat).
  • Budeš vymýšlet nové featury pro zkvalitnění e-learningových kurzů.
  • Budeš mít zcela volnou ruku při rozšiřování aplikace.
  • Kancelář je ve Vršovicích. Skvělé napojení na autobusy a tramvaje (za 10 min jsi na Míráku).

Přijďte na pohovor

Kontaktujte mě. Sejdeme se na nezávazné schůzce, zodpovím veškeré otázky a ukážu vše s čím souvisí práce na hledanou pozici. Myslím, že tato pozice je pro programátora ActionScriptu jedna z nejzajímavějších na celorepublikové úrovni.

Celý článek 1 komentář 7. November 2007

Video z přednášky o Zend Frameworku ke stažení

Na stránkách AVC je ke stažení videozáznam z přednášky o Zend Frameworku, kterou jsem udělal v rámci PHP semináře podzim 2007.

Záznam je možné si stáhnout v nejrůznější kvalitách – audiem (70 MB) počínaje a videm s OGG kodekem (1015 MB) konče.

Celý článek 9 komentářů 4. November 2007

Po internetu lze nakoupit všechno - třeba i dioptrické brýle

Poprvé, a možná naposledy, bych chtěl na stránkách svého blogu napsat pár řádků o jednom našem vlastním projektu, který jsme včera večer spustili. Tím projektem je e-shop www.bryle-domu.cz. Je unikátní tím, že se (jako de facto první v české republice) zabývá prodejem dioptrických brýlí po internetu.

Tak…dost bylo nezáživných dat o webu. Přejděte k výčtu technologií, které budou zajívější:

  • o serverovou část se stará staré dobré PHP, konkrétně výborný Zend Framework
  • frontend tvoří klasické XHTML 1.0 Strict stránky
  • na stránkách je vydatně používán javascript – knihovny jQuery, Thickbox
  • a to nejzajímavější nakonec – máme online zkoušeč brýlí

Online zkoušeč brýlí

Myslím, že online zkoušeč brýlí je parádní ukázka použití Flashe na tom správném místě. Přístupnost neutrpí (zkoušeč nemusí být přístupný) a nabízí vyzkoušet si nabízené brýle na nahráté fotografii.

Jak zkoušeč funguje
  1. Vyberete v katalogu brýle a zobrazíte si stránku s jejich detaily
  2. Klepnete na tlačítko Vyzkoušet a otevře se online zkoušeč brýlí
  3. Klepnete na tlačítko Nahrát fotografii a nahrajete svoji fotku do zkoušeče
  4. Upravíte fotografii a brýle tak, aby vám brýle seděly. Manipulovat můžete s polohou, velkostí a natočení fotografie i brýlí
  5. …brýle vložíte do košíku a objednáte :)

Fotografií může každý nahrát libovolné množství a pak se mezi nimi může přepínat. Přičemž nastavené parametry (polohu, velikost, natočení) si zkoušeč pamatuje (i když si zkoušeč otevřete druhý den nahráte fotografie tam stále budou).

Náš zkoušeč používá i Angelina Jolie :) Poznal by někdo, že brýle ve skutečnosti nasazené nemá?

Závěr

Mohli bychom si teď zahrát ma malou kritiku webu. Určitě můj blog čte hodně znalců z oblasti webdesignu a použitelnosti. Rád bych slyšel váš feedback.

Celý článek 6 komentářů 1. November 2007


Kalendář

November 2007
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Články podle měsíců

Kategorie

Locations of visitors to this page